Sıradışı - 20 Şubat 2019 | Berat Albayrak

Turgay Güler'in hazırlayıp sunduğu Sıradışı programında bu bölüm Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Berat Albayrak ile birlikte ekonomiye yapılan saldırılar, ekonomideki son durum, Türkiye’ye yönelik saldırılar ve tanzim satışları masaya yatırıldı.

Berat Albayrak, Türkiye’nin kendi üzerine oynanan oyunları bozmasıyla ilgili olarak “Son beş senede yaşadıklarıyla, bilinçli tüm bu oynanan resmi ve hikayeyi hakkıyla görebilen bir topluma kavuşmamızla birlikte, toplumsal kenetlenmeyle bütün bu sınamalardan Türkiye güçlenerek çıktı. Gerek kurlarda, gerek faizde, gerek enflasyonda çok güçlü reaksiyon göstererek birkaç ay gibi kısa bir sürede ciddi bir normalleşme süreci yaşadık. Cumhurbaşkanımızın liderliği, yeni sistemin ortaya koyduğu güçlü reaksiyon ve hızlı fonksiyona sahip olmasının avantajı, toplumsal ve milletimizin güçlü bir dayanışma içerisinde ortaya koyduğu süreçte, biz bu süreçten çok hızlı ve güçlü bir şekilde toparlanarak dengelenme sürecini başarıyla geride bıraktık” açıklamasında bulundu.

Albayrak, Türkiye ekonomisiyle ilgili olarak “Türkiye, tarihin en zor ekonomik sürecinin yaşandığı bir dönemde bütçe performansında yıl başında koyulan hedefi başarmıştır. Enflasyonla mücadele noktasında son iki yıldır ekonominin birinci öncelikten çıkıp 15 Temmuz sonrası terörle mücadele noktasında güvenlik birinci öncelik olduğu için ekonomiye öncelik veren bir hükümet olmaktan maalesef çıktı. Cari açık hususuyla ilgili olarak ise ilk defa bu kadar güçlü ve hızlı bir iyileşme yaşadık” sözlerinin ardından Albayrak, “Her süreçte yaşananların ekonomiye de, psikolojiye de, toplumsal dönüşüme de bir maliyeti var. Gezinin maliyeti, 15 Temmuz’un maliyeti, bütün bu süreçlerin Türkiye’ye çok ağır bedelleri oldu. Eski Türkiye’nin yaşadığı çok basit bir krizle bugünkü bir kriz kıyaslanamaz” ifadelerini kullandı.

Programda ayrıca Albayrak, tanzim satışlarına da değinerek “Farklı farklı cezalar mümkün olabilecek. Şu ana kadar iki milyondan fazla ceza kesildi ama bu daha başlangıç. Milletin, devletin, vatandaşımızın sofrasıyla oynanmasına izin veren bir devlet olmaz. Cumhurbaşkanımız böyle bir şeye izin vermez, biz de vermeyiz. Türkiye seçime girerken kaos oluşturmaya çalışan kişiler bunun bedelini öder. Ortada bir devlet var ve bu devlet her koşulda güçlü bir şekilde gereğini yapar” sözlerini dile getirdi.

YORUMLAR İlk Yorum Yapan Sen Ol
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sıradışı - 10 Nisan 2019

Ülke TV’de ekrana gelen Sıradışı programında bu bölüm Ülke TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk, Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak ve Ankara’dan bağlanan Akşam Gazetesi Ankara Temsilcisi Emin Pazarcı ile birlikte yerel seçim sonuçları masaya yatırıldı.

Emin Pazarcı, seçim sonuçlarındaki usulsüzlük ile ilgili olarak “Burada artık tartışılması gereken şu, Ekrem İmamoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi genel merkezi, Kemal Kılıçdaroğlu bu işin neresinde, bence buna bakmak lazım. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi’nde panik halinde oyları saydırmamaya ve itirazları reddettirmeye çalışan bir yapı var. Bence yapılması gereken bu seçimlerin bir an önce iptal edilmesi” ifadelerinin ardından Nuh Albayrak ise “Karşı karşıya olduğumuz durum, bugüne kadar Türkiye Cumhuriyeti’nde hiçbir seçimde yaşanmamış bir durum. Bu bahsedilen fark kesinlikle bu seçimin sonucu değil, bunun aydınlatılması lazım” açıklamasında bulundu.

Programda ayrıca Emin Pazarcı, seçim sonuçlarındaki operasyonlara değinerek “Bu işin bir de dış boyutu var, şunları da düşünmek lazım, yapılan soruşturmalarda herhalde şu sorunun da cevabı alınacak. Batı neden bu kadar zorluyor. FETÖ’cüler bu işin neresinde. Gerçekten son derece büyük, Türkiye’nin de güvenliğini tehdit edebilecek noktada bir operasyonla karşı karşıyayız. Bu işi deşmek lazım, algılara izin vermemek lazım” sözlerini dile getirdi.

Sıradışı - 10 Nisan 2019
Sıradışı - 15 Mayıs 2019

Turgay Güler'in hazırlayıp sunduğu Sıradışı programında bu bölüm Güvenlik ve Terör Uzmanı Coşkun Başbuğ, Ankara’dan bağlanan Güvenlik ve Terör Uzmanı Abdullah Ağar, Ankara’dan bağlanan Akşam Gazetesi Ankara Temsilcisi Emin Pazarcı ile birlikte ABD’nin Ortadoğu planı, ABD’nin Türkiye kaygısı ve algı operasyonları masaya yatırıldı.

Coşkun Başbuğ, ABD ile İran meselesine değinerek “Dünya geneline baktığınız zaman Amerika’nın bugün saldırmadığı coğrafya yok. Ben Amerika’nın İran’ı gerçekten vuracağına ihtimal vermiyorum. İran bir Irak’a bir Suriye’ye benzemez. Gerek Rusya, gerek Avrupa’daki devletler İran ile çok ciddi ticari ilişkileri olan ve böyle bir operasyona müsaade etmeyecek ülkeler. Dolayısıyla Amerika, gerek Doğu Akdeniz gerek İran konusunda varlık gösterme çabasında ama nereye kadar gider belli değil” ifadelerini kullandı.

Emin Pazarcı, Türkiye’ye yapılan algı operasyonlarıyla ilgili olarak “Türkiye’de birtakım operasyonlar düzenleniyor. 17 - 25 Aralık, Gezi olayları, 15 Temmuz gibi birtakım olaylarla karşı karşıya kaldık. Türkiye’de de birtakım algı operasyonlarıyla hem içeride bazı şeyler organize edilmeye ve dizayn edilmeye çalışılıyor hem de dışarıdan birtakım baskılarla, tehditlerle Türkiye sindirilmeye ve içeriye mesajlar verilmeye çalışılıyor” açıklamasında bulundu.

Abdullah Ağar, birlik ve beraberliğin önemine değinerek “Türkiye gibi bir ülke eğer milli birlik ve beraberliğini muhafaza etmeyi başarabilirse buradan büyük bir kazanımla çıkmasına dair çok ciddi fırsatlar söz konusu. Eğer milli birlik ve beraberliğimizi başaramazsak aynı Irak, Suriye, Yemen’de olduğu gibi çok zorlu ve birtakım denklemlerle karşı karşıya kalabiliriz” sözlerini dile getirirken Emin Pazarcı ise “Bana göre kendimizde de birtakım suçları aramamız lazım. Kararlı davranmıyoruz, sözlerimizin arkasında durmuyoruz. Zaman zaman geri adım atıyoruz. Kararlı davranmak lazım çünkü Türkiye şu anda çok ciddi bir mücadelenin içerisinde. Türkiye’ye, Türk milletine diz çöktürmek istiyorlar” açıklamasında bulundu.

 

Sıradışı - 15 Mayıs 2019
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Gezi Yaşam Eğlence Sohbet