Yaşam - Dünyanın Tadı 14.07.2018 13:58

Dünyanın Tadı - Ürdün - 14 Temmuz 2018

Yasin Esirgenç’in sunduğu Dünyanın Tadı farklı kültürler ve lezzetlerle evlere konuk oluyor. İlginç yemek alışkanlıklarının ekrana taşındığı Dünyanın Tadı bu hafta Ürdün’den farklı lezzetlerle izleyici karşısına çıktı.

Yasin Esirgenç’in sunumuyla ekrana gelen Dünyanın Tadı, dünyanın seçkin mutfaklarından farklı yemekleri, sofra adaplarını ve sokak lezzetlerini izleyiciyle buluşturuyor. Yasin Esirgenç bu hafta Ürdün mutfağının tadını çıkardı. Esirgenç ilk olarak Ürdün’de bulunan Ay Vadisi’nde Bedevi kültürüne ait olan zerb kebabı tarifinin yapımını öğrendi. Çölün ortasına kuyu kazıp ateş yaktıklarını ve onun içerisinde zeytinyağı, baharat ve salçayla harmanlanan kuzu etini pişirdiklerini gören Esirgenç hayrete düştü.

Dünyanın Tadı ekibi daha sonra soluğu Ürdün’ün Petra kentinde alarak içerisinde kırmızı mercimek, havuç, soğan, patates, tavuk suyu, zeytinyağı, kimyon, karabiber, zerdeçal ve tuz olan Ürdün usulü mercimek çorbası yapımına eşlik etti. Ardından içerisinde domates, yeşil biber, sarımsak ve zeytinyağı olan Ürdün’ün meşhur yemeği Galayat Bandoura’nın yapımı Dünyanın Tadı’nda izleyicilere aktarıldı.

Soslu yemekler, deniz ürünleri, tatlılar, acılar… Dünya ülkelerinden en farklı lezzetler Yasin Esirgenç’in sunumuyla her Cumartesi saat 15:15’te ‘’Dünyanın Tadı’’ programı ile Kanal 7’de…

Yorumlar Toplam 0 Yorum Var

İçeriğe Ait Yorum Bulunmamaktadır !

Dünyanın Tadı

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR