Yaşam - Tarihte Yürüyen Adam 07.01.2019 15:58

Tarihte Yürüyen Adam - Türk-İslam ve Osmanlı Şehirciliği | 5 Ocak 2019

Tarihte Yürüyen Adam bu hafta Bursa'dan ekranlarınıza geldi. Tarihçi-Yazar Ahmet Anapalı kadim şehir Bursa'da Türk-İslam ve Osmanlı izlerinin tarihini sürdü. Anapalı Osmanlı'da şehircilik anlayışı nasıldı? Türk-İslam sentezinin mimariye etkisi? Osmanlı ve öncesi yapılan hanlar, camiler, medreselerin tarihini nedir? sorularını yanıtladı.

#ÜlkeTV #TarihteYürüyenAdam #Bursa

Tarihi sevdiren ve merak uyandıran program Tarihte Yürüyen Adam geçmişten günümüze kadar ayakta kalmayı başaran tarihi yapıları ve hikâyelerini izleyicilerle buluşturuyor.  Tarihçi Yazar Ahmet Anapalı’nın sunumuyla Ülke TV’de Tarihte Yürüyen Adam… Mekanların tarihçesi, gündelik hayatta sıkça kullanılan deyişlerin kökeni ve tarihe farklı bir bakış Ülke TV’de… Tarihte Yürüyen Adam, insanlar için anlamsız gelen taşı, toprağı en anlamlı hale getiriyor.

Medeniyetler beşiği, dünyanın incisi İstanbul… Fethedenin Hz. Muhammed’in sözüyle şereflendirildiği şehir. Her gün önünden geçtiğimiz çeşmenin, caminin, hanın-hamamın, büyük küçük her yapının yerinde daha önce hangi yapılar ve medeniyetler vardı? Oralarda neler yaşanmıştı?

“Dünü bilmeyen bugünü anlayamaz; bugünü anlamayan yarını göremez, yarını inşâ edemez; hattâ dünden gelen hamlelerin nedenlerini bile düşünemez.” diyen Abdulbaki Gölpınarlı’nın sözünden ilhamla ‘Tarihte Yürüyen Adam’ dünü anlatacak, bugünü gösterecek ve yarının rotası için ışık tutacak.

Tarihçi-Yazar Ahmet Anapalı’nın sunduğu “Tarihte Yürüyen Adam” Cumartesi Ülke TV’de…


Yorumlar Toplam 0 Yorum Var

İçeriğe Ait Yorum Bulunmamaktadır !

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR