Dünyayı Geziyorum – Kudüs / Mescid-i Aksa | 3 Nisan 2022

Ramazan ayı boyunca kutsal toprakların huzurlu atmosferini yaşatan Dünyayı Geziyorum bu bölüm Müslümanlar, Hristiyanlar ve Yahudiler için son derece önemli olan Kudüs’ten ekrana geldi.

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kudüs’te görülmesi gereken yerler Dünyayı Geziyorum ile izleyiciye ulaştı. Özlem Tunca’nın bu bölümdeki durağı Mescid-i Aksa oldu. Özlem Tunca Mescid-i Aksa’nın tarihini tüm dinler için önemini Türk rehberden dinledikten sonra Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan surların kapısındaki dört aslanın hikâyesini Dünyayı Geziyorum’da anlattı. Mescid-i Aksa’nın kalbi Kubbet-üs Sahra’ya giren Dünyayı Geziyorum ekibi Hz. Muhammed’in Miraç’a yükseldiği bu kutsal mekandan izleyicileri manevi yolculuğa çıkardı. Özlem Tunca’nın diğer bir durağı ise Kudüs’ün meşhur çarşıları oldu. Asırlardır Kudüs sokaklarında yer alan bu çarşılardan renkli görüntüler Dünyayı Geziyorum’da yer aldı. Özlem Tunca ayrıca Kudüs’ün sokak lezzetlerinin tadına bakmayı da ihmal etmedi.

Ekranların sevilen ismi Özlem Tunca’nın sunduğu Dünyayı Geziyorum her Pazar 15:10’da Kanal 7’de

YORUMLAR İlk Yorum Yapan Sen Ol
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Dünyayı Geziyorum - Diyarbakır | 24 Nisan 2022

Özlem Tunca’nın sunumuyla ekrana gelen Dünyayı Geziyorum Ramazan ayı boyunca İslam dünyası için çok önemli olan bölgelerden evlere konuk olmaya devam ediyor. Dünyayı Geziyorum ekibi bu hafta tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Diyarbakır’dan renkli görüntülerle ekrandaki yerini sldı. Dünyayı karış karış gezerek ilginç yaşam tarzlarını, benzersiz manzaraları ve geçmişten bugüne taşınan tarihi eserleri ekrana getiren Dünyayı Geziyorum Ramazan ayı boyunca Müslümanlarca kutsal olan mekanları ziyaret etti. Dünyayı Geziyorum ekibi bu hafta gerek tarihi gerekse konumuyla Türkiye’nin önemli illerinden Diyarbakır’ı karış karış gezdi. Dünyayı Geziyorum ekibi ilk olarak Müslümanlar tarafından Mukaddes Mabed olarak bilinen Ulu Camii’ye gitti. Tarihi binlerce yıl öncesine dayanan caminin atmosferinden çok etkilenen Özlem Tunca, mimarı dokuya hayran kaldı. Dünyayı Geziyorum ekibi daha sonra meşhur Diyarbakır lezzetlerinin yer aldığı Sülüklü Han’ı gezdi. 1683 yılında Hanilioğlu Mahmut Çelebi ve kız kardeşi Atike Hatun tarafından yapılan tarihi Sülüklü Han’ı dolaşan Tunca, yöresel Diyarbakır sofrasını izleyicileri için görüntüledi. Dünyayı Geziyorum ekibi son olarak Hz. Süleyman Camii’ni ziyaret etti. Yirmi yedi sahabenin türbesinin yer aldığı camiyi gezen Özlem Tunca, sahabelerin hayatlarını bölge rehberinden öğrendi. Ekranların sevilen ismi Özlem Tunca’nın sunduğu Dünyayı Geziyorum her Pazar 15:10’da Kanal 7’de…

Dünyayı Geziyorum - Diyarbakır | 24 Nisan 2022
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Gezi Yaşam Eğlence Sohbet