Yaşam - Dünyanın Tadı 04.08.2018 14:59

Dünyanın Tadı - Kapadokya-2 | 4 Ağustos2018

Yasin Esirgenç’in sunduğu Dünyanın Tadı farklı kültürler ve lezzetlerle evlere konuk oluyor. İlginç yemek alışkanlıklarının ekrana taşındığı Dünyanın Tadı bu hafta Kapadokya’nın birbirinden lezzetli tatlarını keşfetmeye devam ediyor.

Yasin Esirgenç’in sunumuyla ekrana gelen Dünyanın Tadı, dünyanın seçkin mutfaklarından farklı yemekleri, sofra adaplarını ve sokak lezzetlerini izleyiciyle buluşturuyor. Dünyanın Tadı, Kapadokya’da ilk olarak Göreme’ye özgü ‘Kayısı Yahnisi’ yapımını ekrana getirdi. İçerisinde kırmızı et, kayısı, soğan, sarımsak, zeytinyağı, zencefil, tuz ve karabiber olan yahninin yapımını ustasından öğrenen Esirgenç, yahninin eşsiz sunumunu gösterdi.

Ardından Esirgenç, tandır yemeklerinin yapıldığı bir restorana giderek, Nevşehirli ustadan kuzu etinin sebzelerle buluştuğu ‘Ağpakla’ yemeğinin püf noktalarını ekrana taşıdı. İçerisinde kuru fasulye, kuzu kaburga, yeşil biber, sarımsak, soğan, domates, kekik, toz biber, karabiber, kimyon olan ağpaklayı ustasından öğrenen Esirgenç, taş fırından çıkan yemeği görünce hayran kaldı.

Soslu yemekler, deniz ürünleri, tatlılar, acılar… Dünya ülkelerinden en farklı lezzetler Yasin Esirgenç’in sunumuyla her Cumartesi saat 15:15’te ‘’Dünyanın Tadı’’ programı ile Kanal 7’de…

Yorumlar Toplam 0 Yorum Var

İçeriğe Ait Yorum Bulunmamaktadır !

Dünyanın Tadı

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR