Dünyanın Tadı - Rize 2 | 10 Şubat 2018

Yasin Esirgenç’in sunduğu Dünyanın Tadı farklı kültürler ve lezzetlerle evlere konuk oluyor. İlginç yemek alışkanlıklarının ekrana taşındığı Dünyanın Tadı bu hafta da Karadeniz’in incisi Rize’den lezzetli görüntülerle ekranlara gelmeye devam etti.

Rize mutfağının meşhur lezzetleri nelerdir? Rize'de ne, nerede yenir?

Yasin Esirgenç’in sunumuyla ekrana gelen Dünyanın Tadı, Rize mutfağının meşhur lezzetlerini keşfetti. Deneyimli ustalardan lezzetli tarifler aldı, püf noktalarını öğrendi.  Yasin Esirgenç Rize gezisine Ayder yaylası ile başladı. Muhlama, pekmezli ve ballı kabak tatlısı, mısır ekmeği, laz böreği,  karalahana sarması tariflerini deneyimli ustalardan yerinde öğrendi.  Ayder Yaylası'nın eşsiz manzarasında kemençe eşliğinde horon tepti. 

Muhlama nasıl yapılır ve püf noktaları nelerdir?

Karadenizin simgesi haline gelmiş olan ve kahvaltıların olmazsa olmazı muhlama nasıl yapılır? Yasin Esirgenç, yörenin kadınlarından püf noktaları ile muhlama yapılışını ekrana getirdi. İçerisinde yöreye özgü kolot peyniri, mısır unu, tereyağı ve su bulunan muhlama yapımı odun sobasının üzerinde tereyağının eritilmesi ile başladı. Tereyağının eritilmesinden sonra içerisine mısır unu eklendi. Ardından kıvamı arttırmak için içerisine su eklendi. Mısır ununun tereyağı ile kavrulmasının ardından yöresel peynir eklendi. Yapılışı ve püf noktaları ile muhlama tarifi öğrenmek isteyenler hepsi ve daha fazlası Dünya'nın Tadı programında.

Laz böreği nasıl yapılır ve püf noktaları nelerdir?

Dünyanın Tadı ekibinin diğer bir lezzet durağı Karadeniz'in meşhur Laz böreği oldu. Yörenin hamarat kadınlarından Laz böreğinin püf noktaları ve yapılışını öğrenen Esirgenç, Laz böreğinin sizler için tattı. İçerisinde süt, un, yumurta, şeker, tereyağı, karabiber, su ve tuz bulunan börek öncelikle hamurların ince ince açılması ile başlıyor. Ardından ince ince açılan hamurlar her katına tereyağı sürülerek üst üste diziliyor ve fırınlanıyor. Sıcak sıcak çıkan Laz böreği son olarak şerbetlenip sunuma hazır hale geliyor. Evlerinde Laz böreği yapmak isteyenler bu lezzetli tarifi Dünyanın Tadı programında bulacaksınız.

Soslu yemekler, deniz ürünleri, tatlılar, acılar… Dünya ülkelerinden en farklı lezzetler Yasin Esirgenç’in sunumuyla her Cumartesi saat 15:15’te ‘’Dünyanın Tadı’’ programı ile Kanal 7’de…
YORUMLAR İlk Yorum Yapan Sen Ol
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Dünyanın Tadı - Ayvalık 2|29 Ağustos 2020

Yasin Esirgenç’in sunduğu Dünyanın Tadı farklı kültürler ve lezzetlerle evlere konuk oluyor. Farklı lezzetlerin ekrana taşındığı Dünyanın Tadı’nda bu hafta Ayvalık'ın leziz yemekleri ekrana taşınacak. Küllü kalbura bastı, zeytinyağlı börülce, koruk suyu, Boşnak mantısı, Girit böreği, dudove tatlısı, triliçe nasıl yapılır? Hepsi ve daha fazlası Dünyanın Tadı'nda.

***

Yasin Esirgenç’in sunduğu Dünyanın Tadı, İstanbul ve çevre illerdeki birbirinden önemli lezzet duraklarından evlere konuk oluyor. Dünyanın Tadı ekibi bu hafta Ayvalık’taki lezzet serüvenine kaldığı yerden devam edecek

Yasin Esirgenç’in sunumuyla ekrana gelen Dünyanın Tadı, seçkin mutfaklardan öğrendikleri muhteşem tarifleri ekrana taşımaya devam ediyor. Yeni tarifler denemek isteyenlerin ilham aldığı Dünyanın Tadı bu hafta Türkiye’nin gözde tatil yerlerinden Ayvalık mutfağındaki keşfini sürdürecek. Dünyanın Tadı ekibi Ayvalık’ta ilk olarak Sema Hanım’ın evine konuk oldu. Burada meşe külüyle yapılan kalburabastı tarifini alan Yasin Esirgenç bu ilginç tatlının neden külle yapıldığını izleyicileri için öğrendi. Dünyanın Tadı ekibi daha sonra Ayvalık sokaklarında zeytinyağlı börülce yapımına eşlik etti. Bıçak değmeden hazırlanması gereken börülceleri ayıklamaya yardım eden Yasin Esirgenç, börülce suyundan tarhana çorbası yapıldığını duyunca çok şaşırdı. Yasin Esirgenç Sema Hanım’la birlikte Girit böreği yaptı. Yapımı çok kolay olan Girit böreğinin tadına bakan Yasin Esirgenç Sema Hanım’la Girit’e dair bir sohbet gerçekleştirdi.

Dünyanın Tadı ekibi son olarak Boşnak tatlısı olan dudove yapımını öğrendi. Esirgenç, yapımı oldukça basit olan ve şekerpareye benzeyen tatlının püf noktalarını ustasından dinledi.


***

Dünya mutfaklarından farklı lezzetlerin ve yemek kültürlerinin ekrana taşındığı Dünyanın Tadı bu bölüm Denizli'nin eşsiz lezzetlerini ekrana taşıdı. Yasin Esirgenç, Denizli'nin meşhur lezzetlerinden biber yaprağı sarması, topalak, kaymaklı baklava, balcan gözleme, is kokulu koyun yoğurdu, kaşık helvası ve çağla dövmesi tariflerini ve yapılışını Dünyanın Tadı programında izleyicilerle buluşturdu.

Yasin Esirgenç, Dünyanın Tadı programıyla ekrandaki yerini alıyor. Dünyanın seçkin mutfaklarından farklı yemeklerin, sofra adaplarının ve sokak lezzetlerinin tanıtıldığı Dünyanın Tadı eğlenceli görüntülerle evlere konuk oluyor. Yasin Esirgenç, dünyaca ünlü lezzetleri yerlerinde tadarken bu yemeklerin tariflerini ve yapım aşamalarını izleyicileri için öğreniyor. Oğlu Yakupcan’la birlikte güzel tatların izini süren Esirgenç, eğlenceli görüntülere ve eşsiz manzaralara da yer veriyor.

Soslu yemekler, deniz ürünleri, tatlılar, acılar… Dünya ülkelerinden en farklı lezzetler Yasin Esirgenç’in sunumuyla Cumartesi saat 15:15’te ‘’Dünyanın Tadı’’ programı ile Kanal 7’de…

Dünyanın Tadı - Ayvalık 2|29 Ağustos 2020
Dünyanın Tadı - Kazdağları | 12 Eylül 2020

Yasin Esirgenç’in sunduğu Dünyanın Tadı, İstanbul ve çevre illerdeki birbirinden önemli lezzet duraklarından evlere konuk oluyor. Dünyanın Tadı ekibi bu bölüm Balıkesir Havran’dan evlere konuk oldu.

***

Yasin Esirgenç’in sunduğu Dünyanın Tadı, İstanbul ve çevre illerdeki birbirinden önemli lezzet duraklarından evlere konuk oluyor. Dünyanın Tadı ekibi bu hafta Balıkesir Kazdağları’nda yöresel lezzetlerin izini sürecek. 

Yasin Esirgenç’in sunumuyla ekrana gelen Dünyanın Tadı, seçkin mutfaklardan öğrendikleri muhteşem tarifleri ekrana taşımaya devam ediyor. Yeni tarifler denemek isteyenlerin ilham aldığı Dünyanın Tadı bu hafta tertemiz doğasıyla görenleri kendisine hayran bırakan Kazdağları’ndan benzersiz lezzetlerle izleyici karşısına çıkacak. Dünyanın Tadı ekibi Kazdağları’nda ilk olarak balık çorbası yapımına eşlik etti. Peygamber balığıyla hazırlanan ve tam bir şifa deposu olan çorbanın püf noktalarını öğrenen Yasin Esirgenç, özellikle salgınla savaşılan bugünlerde çorbanın tadına izleyicileri için baktı. Dünyanın Tadı ekibi daha sonra taş fırının başına geçip çeşit çeşit ekmek yaptı. Bayramlarda yapılan karanfilli ekmeğin özelliklerini öğrenen Yasin Esirgenç, fırından gelen kokular karşısında çok heyecanlandı. 

Dünyanın Tadı ekibi son olarak evdeki bayat ekmekleri değerlendirmek için yapılan ve bir Yörük lezzeti olan peynirli ekmek aşının yapımını öğrendi. Kuru ekmeklerin suda ıslatılarak yapıldığı yemeği deneyen Yasin Esirgenç eski yaşamlara dair de bir sohbet gerçekleştirdi.  

Soslu yemekler, deniz ürünleri, tatlılar, acılar… Dünya ülkelerinden en farklı lezzetler Yasin Esirgenç’in sunumuyla her Cumartesi saat 15:20’de ‘’Dünyanın Tadı’’ programı ile Kanal 7’de…


Dünyanın Tadı - Kazdağları | 12 Eylül 2020
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Gezi Yaşam Eğlence Sohbet