Belgeseller - Umudun Göğe Yükselişi - 13 Kasım 2018

UMUDU GÖĞE YÜKSELTEN BİR AZMİN HİKÂYESİ

Türkiye’nin yıllarca anlatılmayan hikâyesi Nuri Demirağ’ın yerli uçağı yapma hayali ve hayalinin önüne geçen engellerin konu edildiği Umudun Göğe Yükselişi belgeseli Ülke TV’de ekrana geldi. İstiklal Harbinden sonra, Türkiye’nin kuruluş aşamasında birbirinden büyük ve önemli projeleri üstlenen Nuri Demirağ’ın girişimci, azimli ve milletinin çıkarı için yaptığı fedakârlıkların yer aldığı belgeselde Demirağ’ın, önüne konan bürokratik zorluklarla ettiği mücadele anlatıldı.

1935 yılında Türkiye’nin kendi uçağını yapacağına gönülden inan Nuri Demirağ’ın hayalinin anlatıldığı, Umudun Göğe Yükselişi Belgeseli Ülke TV ekranlarında olacak. İstiklal mücadelesinden zaferle fakat yorgun ve yoksul çıkan genç Türkiye, kısıtlı imkânlarla imar faaliyetlerine girişmiştir. Bu faaliyetlerin en önemlilerinden demiryolu yapımını yabancı şirketlerin verdiği yüksek fiyat tekliflerinin çok altında tutan ve Samsun-Sivas Demiryolunu inşa eden Nuri Demirağ, bu başarısından sonra Mustafa Kemal Atatürk tarafından Demirağ soyadı ile ödüllendirilir. Zaten başarı ve azmiyle dikkat çeken Demirağ, aldığı bu onurlu soyadıyla dur durak bilmeden üretmeye devam eder. Tayyare Cemiyeti, Türk Hava Kurumu’na dönüşürken kaynak sıkıntısı yaşar. Bağış kampanyası sayesinde Nuri Demirağ’ın kapısı çalınır. Demirağ, uçak fabrikasını yapmaya talip olur ve asıl macera başlar.

Türkiye ilk yolcu uçağını 77 yıl önce, ilk savaş uçağını ise 82 yıl önce ürettir ancak bu süreçte üretimi durdurmak ve engellemek isteyen güçler vardır. Umudun Göğe Yükselişi belgeselinde, Türkiye’nin önüne çekilen setler, uçak üretiminin durdurulma nedenleri anlatıldı. Belgeselde ayrıca BAYKAR Şirketi Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar’ın Nuri Demirağ ve ilk yerli uçak projesine dair görüşlerine de yer verildi.  Yıllarca Türkiye’nin ‘toplu iğne bile üretemeyeceği’ yalanını kimlerin söylediği, göz göre göre büyümenin ve kalkınmanın önüne kimlerin geçtiği, belgeselde ekrana geldi..

YORUMLAR İlk Yorum Yapan Sen Ol
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Gezi Yaşam Eğlence Sohbet