Yaşam - Emniyet Şeridi 04.08.2018 19:04

Emniyet Şeridi - Seat Ibiza İncelemesi

Ülke TV ekranlarında Serkan Saraç’ın sunumuyla yayınlanan Emniyet Şeridi programı otomobil severleri ekran başına kilitledi. Programın bu bölümünde, beşinci nesliyle büyük beğeni toplayan Seat Ibiza test edildi.

DIŞ TASARIM 

FR donanımıyla konuğumuz olan model, ön yüzde Seat Ailesi’nin bütün hatlarını yansıtıyor. Ön ızgarayla başlayan son dönem çizgiler, 4 çizgili kaput yapısı ve dikey uzanan gündüz led farlarıyla devam ediyor. Yan profilde ise en çok dikkat çeken bölüm, 17 inçlik karartılmış jantlar. Omuz hizası ve bel hizası keskin hatlarda aracın profilini bir adım öteye taşıyor. Yenilenen arka led stoplar ve 63 litre artan bagaj kapasitesi de tasarımı tamamlayan unsurlar.

İÇ TASARIM

B sınıfına oranla çok iddialı bir tasarıma sahip olan model, tüketicisini çok modern karşılıyor. Leon’dan esintilerin de olduğu iç tasarımda, konforlu koltuklar ve 8 inçlik çok kullanışlı ekran göze hitap etmeyi başarıyor. İnsan biner binmez araçtan keyif almaya başlıyor. Örneğin gece yolculuklarında, iç aydınlatma da kullanılan kırmızı ledler de sizleri bir tık daha mutlu edebiliyor. Bu arada 8 İnçlik ekran da demişken, üzerinden birçok pratik uygulamaya ulaşılabiliyor. Akıllı telefonların hepsinin uyumlu olarak çalıştığı sistem, telefon uygulamalarını ekrana yansıtabiliyor. Bunun dışında malzeme kalitesi olarak bakarsak da yarı sert yarı yumuşak malzemelere denk gelebiliyoruz. Eşya gözleri de sınıf ortalamasında. Pianoblack bölümlerde tasarıma bir artı olarak söylenebilir.

MOTOR ÖZELLİKLERİ VE PERFORMANS

Test konuğumuz 1.0 litrelik benzinli ve otomatik şanzımanlı bir üniteye sahipti. Model 115 beygir güç üretirken yaklaşık 200nm tork gücüyle besleniyor. Müthiş bir viraj kabiliyeti olan modelin, ara hızlanmaları ve motor sesi de tüketicisini inanılmaz memnun edebiliyor. Spor ve agresif kullanımlara çok müsait olan İbiza, 6500 devire kadar gaza basmanıza izin veriyor.

ARTI VE EKSİ KÖŞEMİZ

+ Güvenlik donanım ağı oldukça iddialı.
1- Ön çarpışma uyarı sistemi
2- Park yardım sistemi
3- Geri Görüş kamerası
4- Yokuş Kalkış Desteği
5- İkincil Fren sistemi (Kaza anlarında ikinci kez otomatik fren yapan sistem) Bu sistem ilk defa kullanılıyor.
6- Sürüş modları (Sport, eco, şehir içi ve kişiselleştirilir..)

+ İç tasarım artık çok daha şık ve Leon’u aratmıyor.
+ Performans sınıfına oranla muhteşem.
+ 6500 devire kadar gaza basabilmeniz sizi muhteşem hissettiriyor. (Agresif kullanımlarda bir üst vitese 6500dd’dan sonra geçebiliyor.)
+ Vites Bölümü konumlandırılması çok başarılı.
+Jantlar çok akıcı.
+ Ön yüzü artık çok daha başarılı
+ Bagaj kapasitesi 63 litre büyümüş (355 litre olmuş)
+ Koltuk tipi , konforu ve renkleri çok kullanışlı.

YAKIT TÜKETİMİ

Yakıt tüketimi oldukça değişkenlik gösteriyor. Şehir içi normal kullanımlarda 6 litre ile 7.8 litre arası veriler elde edebiliyorsunuz. Agresif sürüşlerde ise bu veriler 9 litreleri gösterebiliyor. Biz test tüketimimiz boyunca uzun yol yapmadık ve ortalama 7.2 litre veri elde ettik. Fabrika verilerinde ise 4.4 litre karma tüketim gösteriyor.

Yorumlar Toplam 0 Yorum Var

İçeriğe Ait Yorum Bulunmamaktadır !

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR