Dünyanın Tadı - Kazdağları | 12 Eylül 2020

Yasin Esirgenç’in sunduğu Dünyanın Tadı, İstanbul ve çevre illerdeki birbirinden önemli lezzet duraklarından evlere konuk oluyor. Dünyanın Tadı ekibi bu bölüm Balıkesir Havran’dan evlere konuk oldu.

***

Yasin Esirgenç’in sunduğu Dünyanın Tadı, İstanbul ve çevre illerdeki birbirinden önemli lezzet duraklarından evlere konuk oluyor. Dünyanın Tadı ekibi bu hafta Balıkesir Kazdağları’nda yöresel lezzetlerin izini sürecek. 

Yasin Esirgenç’in sunumuyla ekrana gelen Dünyanın Tadı, seçkin mutfaklardan öğrendikleri muhteşem tarifleri ekrana taşımaya devam ediyor. Yeni tarifler denemek isteyenlerin ilham aldığı Dünyanın Tadı bu hafta tertemiz doğasıyla görenleri kendisine hayran bırakan Kazdağları’ndan benzersiz lezzetlerle izleyici karşısına çıkacak. Dünyanın Tadı ekibi Kazdağları’nda ilk olarak balık çorbası yapımına eşlik etti. Peygamber balığıyla hazırlanan ve tam bir şifa deposu olan çorbanın püf noktalarını öğrenen Yasin Esirgenç, özellikle salgınla savaşılan bugünlerde çorbanın tadına izleyicileri için baktı. Dünyanın Tadı ekibi daha sonra taş fırının başına geçip çeşit çeşit ekmek yaptı. Bayramlarda yapılan karanfilli ekmeğin özelliklerini öğrenen Yasin Esirgenç, fırından gelen kokular karşısında çok heyecanlandı. 

Dünyanın Tadı ekibi son olarak evdeki bayat ekmekleri değerlendirmek için yapılan ve bir Yörük lezzeti olan peynirli ekmek aşının yapımını öğrendi. Kuru ekmeklerin suda ıslatılarak yapıldığı yemeği deneyen Yasin Esirgenç eski yaşamlara dair de bir sohbet gerçekleştirdi.  

Soslu yemekler, deniz ürünleri, tatlılar, acılar… Dünya ülkelerinden en farklı lezzetler Yasin Esirgenç’in sunumuyla her Cumartesi saat 15:20’de ‘’Dünyanın Tadı’’ programı ile Kanal 7’de…


YORUMLAR 2
  • İzle7 12.09.2020 20:08
    @Seyhan 1774 Kazdağı Termal Butik Otel
  • Seyhan 12.09.2020 19:24
    Kaldığınız otelin adını rica ediyorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Dünyanın Tadı - Ayvalık 2|29 Ağustos 2020

Yasin Esirgenç’in sunduğu Dünyanın Tadı farklı kültürler ve lezzetlerle evlere konuk oluyor. Farklı lezzetlerin ekrana taşındığı Dünyanın Tadı’nda bu hafta Ayvalık'ın leziz yemekleri ekrana taşınacak. Küllü kalbura bastı, zeytinyağlı börülce, koruk suyu, Boşnak mantısı, Girit böreği, dudove tatlısı, triliçe nasıl yapılır? Hepsi ve daha fazlası Dünyanın Tadı'nda.

***

Yasin Esirgenç’in sunduğu Dünyanın Tadı, İstanbul ve çevre illerdeki birbirinden önemli lezzet duraklarından evlere konuk oluyor. Dünyanın Tadı ekibi bu hafta Ayvalık’taki lezzet serüvenine kaldığı yerden devam edecek

Yasin Esirgenç’in sunumuyla ekrana gelen Dünyanın Tadı, seçkin mutfaklardan öğrendikleri muhteşem tarifleri ekrana taşımaya devam ediyor. Yeni tarifler denemek isteyenlerin ilham aldığı Dünyanın Tadı bu hafta Türkiye’nin gözde tatil yerlerinden Ayvalık mutfağındaki keşfini sürdürecek. Dünyanın Tadı ekibi Ayvalık’ta ilk olarak Sema Hanım’ın evine konuk oldu. Burada meşe külüyle yapılan kalburabastı tarifini alan Yasin Esirgenç bu ilginç tatlının neden külle yapıldığını izleyicileri için öğrendi. Dünyanın Tadı ekibi daha sonra Ayvalık sokaklarında zeytinyağlı börülce yapımına eşlik etti. Bıçak değmeden hazırlanması gereken börülceleri ayıklamaya yardım eden Yasin Esirgenç, börülce suyundan tarhana çorbası yapıldığını duyunca çok şaşırdı. Yasin Esirgenç Sema Hanım’la birlikte Girit böreği yaptı. Yapımı çok kolay olan Girit böreğinin tadına bakan Yasin Esirgenç Sema Hanım’la Girit’e dair bir sohbet gerçekleştirdi.

Dünyanın Tadı ekibi son olarak Boşnak tatlısı olan dudove yapımını öğrendi. Esirgenç, yapımı oldukça basit olan ve şekerpareye benzeyen tatlının püf noktalarını ustasından dinledi.


***

Dünya mutfaklarından farklı lezzetlerin ve yemek kültürlerinin ekrana taşındığı Dünyanın Tadı bu bölüm Denizli'nin eşsiz lezzetlerini ekrana taşıdı. Yasin Esirgenç, Denizli'nin meşhur lezzetlerinden biber yaprağı sarması, topalak, kaymaklı baklava, balcan gözleme, is kokulu koyun yoğurdu, kaşık helvası ve çağla dövmesi tariflerini ve yapılışını Dünyanın Tadı programında izleyicilerle buluşturdu.

Yasin Esirgenç, Dünyanın Tadı programıyla ekrandaki yerini alıyor. Dünyanın seçkin mutfaklarından farklı yemeklerin, sofra adaplarının ve sokak lezzetlerinin tanıtıldığı Dünyanın Tadı eğlenceli görüntülerle evlere konuk oluyor. Yasin Esirgenç, dünyaca ünlü lezzetleri yerlerinde tadarken bu yemeklerin tariflerini ve yapım aşamalarını izleyicileri için öğreniyor. Oğlu Yakupcan’la birlikte güzel tatların izini süren Esirgenç, eğlenceli görüntülere ve eşsiz manzaralara da yer veriyor.

Soslu yemekler, deniz ürünleri, tatlılar, acılar… Dünya ülkelerinden en farklı lezzetler Yasin Esirgenç’in sunumuyla Cumartesi saat 15:15’te ‘’Dünyanın Tadı’’ programı ile Kanal 7’de…

Dünyanın Tadı - Ayvalık 2|29 Ağustos 2020
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Gezi Yaşam Eğlence Sohbet