Dünyanın Tadı - Ayvalık 2|29 Ağustos 2020

Yasin Esirgenç’in sunduğu Dünyanın Tadı farklı kültürler ve lezzetlerle evlere konuk oluyor. Farklı lezzetlerin ekrana taşındığı Dünyanın Tadı’nda bu hafta Ayvalık'ın leziz yemekleri ekrana taşınacak. Küllü kalbura bastı, zeytinyağlı börülce, koruk suyu, Boşnak mantısı, Girit böreği, dudove tatlısı, triliçe nasıl yapılır? Hepsi ve daha fazlası Dünyanın Tadı'nda.

***

Yasin Esirgenç’in sunduğu Dünyanın Tadı, İstanbul ve çevre illerdeki birbirinden önemli lezzet duraklarından evlere konuk oluyor. Dünyanın Tadı ekibi bu hafta Ayvalık’taki lezzet serüvenine kaldığı yerden devam edecek

Yasin Esirgenç’in sunumuyla ekrana gelen Dünyanın Tadı, seçkin mutfaklardan öğrendikleri muhteşem tarifleri ekrana taşımaya devam ediyor. Yeni tarifler denemek isteyenlerin ilham aldığı Dünyanın Tadı bu hafta Türkiye’nin gözde tatil yerlerinden Ayvalık mutfağındaki keşfini sürdürecek. Dünyanın Tadı ekibi Ayvalık’ta ilk olarak Sema Hanım’ın evine konuk oldu. Burada meşe külüyle yapılan kalburabastı tarifini alan Yasin Esirgenç bu ilginç tatlının neden külle yapıldığını izleyicileri için öğrendi. Dünyanın Tadı ekibi daha sonra Ayvalık sokaklarında zeytinyağlı börülce yapımına eşlik etti. Bıçak değmeden hazırlanması gereken börülceleri ayıklamaya yardım eden Yasin Esirgenç, börülce suyundan tarhana çorbası yapıldığını duyunca çok şaşırdı. Yasin Esirgenç Sema Hanım’la birlikte Girit böreği yaptı. Yapımı çok kolay olan Girit böreğinin tadına bakan Yasin Esirgenç Sema Hanım’la Girit’e dair bir sohbet gerçekleştirdi.

Dünyanın Tadı ekibi son olarak Boşnak tatlısı olan dudove yapımını öğrendi. Esirgenç, yapımı oldukça basit olan ve şekerpareye benzeyen tatlının püf noktalarını ustasından dinledi.


***

Dünya mutfaklarından farklı lezzetlerin ve yemek kültürlerinin ekrana taşındığı Dünyanın Tadı bu bölüm Denizli'nin eşsiz lezzetlerini ekrana taşıdı. Yasin Esirgenç, Denizli'nin meşhur lezzetlerinden biber yaprağı sarması, topalak, kaymaklı baklava, balcan gözleme, is kokulu koyun yoğurdu, kaşık helvası ve çağla dövmesi tariflerini ve yapılışını Dünyanın Tadı programında izleyicilerle buluşturdu.

Yasin Esirgenç, Dünyanın Tadı programıyla ekrandaki yerini alıyor. Dünyanın seçkin mutfaklarından farklı yemeklerin, sofra adaplarının ve sokak lezzetlerinin tanıtıldığı Dünyanın Tadı eğlenceli görüntülerle evlere konuk oluyor. Yasin Esirgenç, dünyaca ünlü lezzetleri yerlerinde tadarken bu yemeklerin tariflerini ve yapım aşamalarını izleyicileri için öğreniyor. Oğlu Yakupcan’la birlikte güzel tatların izini süren Esirgenç, eğlenceli görüntülere ve eşsiz manzaralara da yer veriyor.

Soslu yemekler, deniz ürünleri, tatlılar, acılar… Dünya ülkelerinden en farklı lezzetler Yasin Esirgenç’in sunumuyla Cumartesi saat 15:15’te ‘’Dünyanın Tadı’’ programı ile Kanal 7’de…

YORUMLAR İlk Yorum Yapan Sen Ol
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Dünyanın Tadı - Sındırgı-2 | 26 Eylül 2020

Yasin Esirgenç’in sunduğu Dünyanın Tadı, İstanbul ve çevre illerdeki birbirinden önemli lezzet duraklarından evlere konuk oluyor. Dünyanın Tadı ekibi bu bölüm Balıkesir Sındırgı'dan evlere konuk oldu.

#DünyanınTadı #Sındırgı

***

Yasin Esirgenç’in sunumuyla ekrana gelen Dünyanın Tadı, seçkin mutfaklardan öğrendikleri muhteşem tarifleri ekrana taşımaya devam ediyor. Yeni tarifler denemek isteyenlerin ilham aldığı Dünyanın Tadı bu bölüm Balıkesir’in tadını çıkarmaya devam etti. Dünyanın Tadı ekibi ilk olarak Havran’da bir ailenin evine konuk oldu. Burada kadınlarla birlikte tabaktan kesme yapan Yasin Esirgenç yağda kızartılan bu böreğin tadına izleyicileri için baktı. Dünyanın Tadı ekibi daha sonra çoğunlukla özel günlerde yapılan sura yemeğinin püf noktalarını öğrendi. Kuzunun ön kolunun bıçakla açılıp içine pilav eklenmesiyle ortaya çıkan bu eşsiz yemeğin kokusu Yasin Esirgenç’i heyecanlandırdı. Balıkesir’e gelmişken höşmerim tatlısının da püf noktalarını öğrenmek isteyen Dünyanın Tadı ekibi soluğu ocak başında aldı. Peynirin şekerle buluşup benzersiz bir tada dönüşünü izleyen Yasin Esirgenç, tatlının ortaya çıkış hikayesini bölge halkından dinledi.

Dünyanın Tadı ekibi son olarak Balıkesir düğünlerinin olmazsa olmazı keşkek dövmeye yardım etti. Bol proteinli ve doyurucu olan bu yemeği tadan Esirgenç, Balıkesir düğünlerinin adetlerini yerinde öğrendi.

Soslu yemekler, deniz ürünleri, tatlılar, acılar… Dünya ülkelerinden en farklı lezzetler Yasin Esirgenç’in sunumuyla her Cumartesi saat 15:20’de ‘’Dünyanın Tadı’’ programı ile Kanal 7’de…

Dünyanın Tadı - Sındırgı-2 | 26 Eylül 2020
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Gezi Yaşam Eğlence Sohbet