Dünyanın Tadı - Ustasından Hakiki Kelle Paça Çorbası Tarifi

“Kelle paça çorbası nasıl yapılır? Kelle paça çorbası yapmanın püf noktaları nelerdir? Kelle paça çorbasının malzemeleri nelerdir? Kelle paça nasıl ayıklanır? Kelle paça çorbası nereye özgü? Kelle paça çorbası nerede yenir? Bilecik’in meşhur yemekleri nelerdir? Bilecik’te ne yenir?” soruları Dünyanın Tadı programında yanıt buldu.

MALZEMELER:

Kuzu kelle

Mısır unu

Buğday unu

Yumurta

Sıvı yağ

Yoğurt

Tereyağ

YORUMLAR İlk Yorum Yapan Sen Ol
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Dünyanın Tadı – Konya | 2 Temmuz 2022

Yasin Esirgenç’in sunduğu Dünyanın Tadı, Türkiye ve dünyanın önemli lezzet duraklarından evlere konuk oluyor. Dünyanın Tadı ekibi bu hafta Konya’dan eşsiz lezzetlerle evlerinize konuk olmaya devam etti. Programda ustalarından ekmek salması, yağ somunu, patlıcanlı közleme kebabı, etli ekmek, bıçak arası, höşmerim helvası, tandır böreği, kavurmalı tirit ve mayalı tarifleri verildi.

Dünya mutfaklarından farklı lezzetlerin ve yemek kültürlerinin ekrana taşındığı Dünyanın Tadı, Yasin Esirgenç’in sunumuyla izleyiciyle buluşuyor. İlginç yemek alışkanlıkları, birbirinden farklı ve yöresel lezzetler, eşi benzeri görülmemiş yiyecekler Dünyanın Tadı’nda ekrana getiriliyor. Yasin Esirgenç, Dünyanın Tadı programıyla ekrandaki yerini alıyor. Türkiye’nin ve dünyanın seçkin mutfaklarından farklı yemeklerin, sofra adaplarının ve sokak lezzetlerinin tanıtıldığı Dünyanın Tadı eğlenceli görüntülerle evlere konuk oluyor. Yasin Esirgenç, benzersiz lezzetleri yerlerinde tadarken bu yemeklerin tariflerini ve yapım aşamalarını izleyicileri için öğreniyor. Oğlu Yakupcan’la birlikte güzel tatların izini süren Esirgenç, eğlenceli görüntülere ve eşsiz manzaralara da yer veriyor.

Türk ve dünya mutfaklarından farklı lezzetler Yasin Esirgenç’in sunumuyla her Cumartesi saat 15:10’da ‘’Dünyanın Tadı’’ programı ile Kanal 7’de…

Dünyanın Tadı – Konya | 2 Temmuz 2022
Dünyanın Tadı – Hatay | 4 Haziran 2022

Yasin Esirgenç’in sunduğu Dünyanın Tadı, Türkiye ve dünyanın önemli lezzet duraklarından evlere konuk oluyor. Dünyanın Tadı ekibi bu hafta Medeniyetler Beşiği Hatay’dan eşsiz lezzetlerle ekrandaki yerini aldı. Programda ustalarından patatesli köfte ve kıyma kavurması, Samandağ kebabı, ev yapımı közde künefe, fırında katıklı ekmek, şekerli kahke, kağıt kebabı, haytalı ve zahter salatası tarifleri verildi.

Yasin Esirgenç’in sunumuyla ekrana gelen Dünyanın Tadı, seçkin mutfaklardan öğrendikleri muhteşem tarifleri ekrana taşımaya devam etti. Yeni tarifler denemek isteyenlerin ilham aldığı Dünyanın Tadı bu hafta birbirinden lezzetli yemekleriyle Hatay’dan izleyici karşısına çıktı. Dünyanın Tadı ekibi ilk olarak Hataylı bir ailenin evine konuk oldu. Burada Hatay’ın en meşhur tatlısı künefe yapımına eşlik eden Esirgenç, ev sahibinin künefe tepsisiyle yaptığı gösteri karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. Yasin Esirgenç, daha sonra tandırda şekerli kahke yapımını öğrenmeye gitti. Çeşitli baharat karışımlarının yer aldığı kahkenin tadına bakan Esirgenç, tandır başında keyifli bir sohbet gerçekleştirdi.

Dünyanın Tadı ekibi son olarak fırında katıklı ekmek keyfi yaptı. Hatay’ın meşhur ekmeğinin püf noktalarını öğrenen Yasin Esirgenç, Hatay mutfağının tarihine dair önemli bilgiler edindi.

Türk ve dünya mutfaklarından farklı lezzetler Yasin Esirgenç’in sunumuyla her Cumartesi saat 15:10’da ‘’Dünyanın Tadı’’ programı ile Kanal 7’de…

Dünyanın Tadı – Hatay | 4 Haziran 2022
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Gezi Yaşam Eğlence Sohbet