Önden Gidenler - Türkçe Ezan Meselesine Döngeloğlu’nun Cevabı

Ömer Döngeloğlu, Türkçe ezan konusuna değinerek “Son zamanlarda dini konular tartışılıyor, gündeme getiriliyor, ezan Türkçe mi okunsun Arapça mı okunsun. Ezan Hz. Bilal ile güzeldir. Bilal-i Habeşi’nin sesi Endonezya’da da aynı, Afrika’da da aynı. Dünyanın hiçbir yerinde 1400 yıldır hiçbir Müslüman ‘Bu ezanı biz anlamıyoruz bunu kendi dilimize çevirelim de minarelerden öyle okuyalım’ hiç dememiş. Denmemeli de, bazı şeyleri orijinaliyle bırakmak lazım” sözlerini dile getirdi. 

YORUMLAR İlk Yorum Yapan Sen Ol
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Ömer Döngeloğlu ile Önden Gidenler - 19 Nisan 2019

İslam’a gönülden bağlı nesiller yetiştirmenin yolları, Ashab-ı Kiram’ın örnek ahlakı ve İslam tarihine dair merak edilen tüm soruların yanıt bulduğu Önden Gidenler programına bu bölüm, Hafız Fatih Turgut konuk oldu. Program, Ömer Döngeloğlu’nun duası ile başladı.

Ömer Döngeloğlu “Berat kandili nedir? Berat kandilinin faziletleri nelerdir? Berat kandilinde okunacak dualar nelerdir? Berat kandilinde nasıl ibadet edilmeli? Hz. Muhammed Şaban ayının on beşinci gecesini nasıl değerlendirdi? Şaban ayının on beşinci gecesi Allah kullarına nasıl seslendi?” sorularını Kur’an-ı Kerim ışığında canlı yayında cevapladı.

Ömer Döngeloğlu, Kur’an-ı Kerim’in Berat gecesinde Levh-i Mahfuz’a indirildiğini, dünyaya ise Kadir gecesinde indirildiğini açıkladı.

Ayrıca Döngeloğlu, Berat kandilinde tövbe edilmesi, Allah’a dua edilmesi, günahlardan arınılması gerektiğini söyledi.

Ömer Döngeloğlu ile Önden Gidenler - 19 Nisan 2019
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Gezi Yaşam Eğlence Sohbet