Önden GidenlerÖmer Döngeloğlu ile - 15 kasım 2018

İslam’a gönülden bağlı nesiller yetiştirmenin yolları, Ashab-ı Kiram’ın örnek ahlakı ve İslam tarihine dair merak edilen tüm soruların yanıt bulduğu Önden Gidenler programına bu hafta, İlahi sanatçısı Hasan Dursun konuk oldu. Program, Ömer Döngeloğlu’nun duası ile başladı.

Ömer Döngeloğlu “Yeni doğan bebek için anne ve babanın yapması gerekenler nelerdir? Hz. Muhammed doğarken gerçekleşen mucize nedir? Hz. Amine neden doğum sancısı çekmedi?” sorularını Kur’an-ı Kerim ışığında canlı yayında cevapladı.

Ömer Döngeloğlu, Allah’ın, bütün insanlardan önce Hz. Muhammed’in ruhunu yarattığını, Hz. Amine’nin Hz. Muhammed doğmadan önce rüyasında çocuğunun adının Muhammed olacağını gördüğünü belirtti.

Döngeloğlu, çocuk doğduğunda anne ve babanın, çocuğa güzel isim vermesi, tıraş etmesi, sadaka vermesi ve akika kurbanı kesmesi gerektiğini söyledi.

Programda ayrıca Döngeloğlu, Türkçe ezan konusuna değinerek “Son zamanlarda dini konular tartışılıyor, gündeme getiriliyor, ezan Türkçe mi okunsun Arapça mı okunsun. Ezan Hz. Bilal ile güzeldir. Bilal-i Habeşi’nin sesi Endonezya’da da aynı, Afrika’da da aynı. Dünyanın hiçbir yerinde 1400 yıldır hiçbir Müslüman ‘Bu ezanı biz anlamıyoruz bunu kendi dilimize çevirelim de minarelerden öyle okuyalım’ hiç dememiş. Denmemeli de, bazı şeyleri orijinaliyle bırakmak lazım” sözlerini dile getirdi. 

YORUMLAR İlk Yorum Yapan Sen Ol
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Ömer Döngeloğlu ile Önden Gidenler - 12 Nisan 2019

İslam’a gönülden bağlı nesiller yetiştirmenin yolları, Ashab-ı Kiram’ın örnek ahlakı ve İslam tarihine dair merak edilen tüm soruların yanıt bulduğu Önden Gidenler programına bu bölüm, Mevlana Halid-i Bağdadi Camii İmam Hatibi Fatih Yılmaz konuk oldu. Program, Ömer Döngeloğlu’nun duası ile başladı.

Ömer Döngeloğlu “Nafile ibadet nedir? Nafile ibadetlerin yeri ve zamanı var mıdır? Nafile ibadetlerin Hz. Muhammed’in hayatındaki yeri nedir? Hz. Muhammed hangi nafile ibadetleri sıkça yapardı? Hz. Muhammed’in ibadet hayatı nasıldı?” sorularını Kur’an-ı Kerim ışığında canlı yayında cevapladı.

Ömer Döngeloğlu, nafile ibadetlerle ilgili merak edilenleri izleyiciye aktardı. Döngeloğlu, Hz. Muhammed’in nafile ibadet olarak en çok dua ettiğini belirtti.

Ayrıca Döngeloğlu, dua etmek için abdestli olmanın şart olmadığını fakat abdestli olmanın daha iyi olacağını açıkladı.

Ömer Döngeloğlu ile Önden Gidenler - 12 Nisan 2019
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Gezi Yaşam Eğlence Sohbet