Extra - Umudun Göğe Yükselişi 13 Kasım'da Ülke TV'de...

10.11.2018 18:48

#Belgesel #Havacılık #ÜlkeTV

UMUDU GÖĞE YÜKSELTEN BİR AZMİN HİKÂYESİ

1935 yılında Türkiye’nin kendi uçağını yapacağına gönülden inan Nuri Demirağ’ın hayalinin anlatıldığı, Umudun Göğe Yükselişi Belgeseli Ülke TV ekranlarında olacak. 

Türkiye’nin yıllarca anlatılmayan hikâyesi Nuri Demirağ’ın yerli uçağı yapma hayali ve hayalinin önüne geçen engellerin konu edildiği Umudun Göğe Yükselişi 13 Kasım Salı günü ekrana gelecek. İstiklal Harbinden sonra, Türkiye’nin kuruluş aşamasında birbirinden büyük ve önemli projeleri üstlenen Nuri Demirağ’ın girişimci, azimli ve milletinin çıkarı için yaptığı fedakârlıkların yer aldığı belgeselde Demirağ’ın, önüne konan bürokratik zorluklarla ettiği mücadele anlatılacak. 

İstiklal mücadelesinden zaferle fakat yorgun, yoksul çıkan genç Türkiye, kısıtlı imkânlarla imar faaliyetlerine girişmiştir. Bu faaliyetlerin en önemlilerinden demiryolu yapımını yabancı şirketlerin verdiği yüksek fiyat tekliflerinin çok altında tutan ve Samsun-Sivas Demiryolunu inşa eden Nuri Demirağ, bu başarısından sonra Mustafa Kemal Atatürk tarafından Demirağ soyadı ile ödüllendirilir. Zaten başarı ve azmiyle dikkat çeken Demirağ, aldığı bu onurlu soyadıyla dur durak bilmeden üretmeye devam eder. Tayyare Cemiyeti, Türk Hava Kurumu’na dönüşürken kaynak sıkıntısı yaşar. Bağış kampanyası sayesinde Nuri Demirağ’ın kapısı çalınır. Demirağ, uçak fabrikasını yapmaya talip olur ve asıl macera başlar. Bağımsızlık için mücadele eden herkesin hikâyesi Umudun Göğe Yükselişi ve sonrasında yaşananları izleyiciler belgeselde izleyecek.

Türkiye ilk yolcu uçağını 77 yıl önce, ilk savaş uçağını ise 82 yıl önce ürettiğini ama bu süreçte ülkemizin ilerlemesini istemeyenlerin önüne set koyduğunu dile getiren Umudun Göğe Yükselişi izleyicileri geçmişe götürecek. O günden bu güne gelinen nokta belgeleriyle seyirciye sunulacak.  Yıllarca bu ülkenin toplu iğne bile üretemeyeceği yalanını kimlerin söylediği, göz göre göre büyümenin ve kalkınmanın önüne kimlerin geçtiği konusu belgeselde yer alacak. 

Türkiye’nin yıllarca anlatılmamış Umudun Göğe Yükselişi’nin hikayesi Nuri Demirağ’ın 61. Ölüm yıl dönümünde 13 Kasım Salı günü 21:00’de Ülke TV’de… 


YORUMLAR İlk Yorum Yapan Sen Ol
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kanal 7 Yeni Sezon Programlarıyla İzleyiciyi Ekrana Kilitleyecek

Kanal 7, yeni yayın döneminde izleyicilerini ekrana kilitlemeye geliyor. Eğlendirirken öğreten, hayatın her yönüne ışık tutan programlar Kanal 7 ekranlarından izleyiciye ulaşacak.  

Kanal 7 ekranlarının vazgeçilmez programları, heyecan dolu dizileri yeni yayın döneminde izleyici karşısına çıkacak.  Seher ve Yaman’ın gelgitlerle dolu aşkı Emanet’in ikinci sezonuyla heyecan dolu dakikalar yaşatacak. Dördüncü sezonuyla izleyici karşısına çıkmaya hazırlanan Yemin’de ise Emir ise kendisini yepyeni bir serüvende bulacak. 

Kanal 7’nin olmazsa olmazı Hint dizileri ise yeni maceralara yelken açtıracak. Manav ve Archana’nın birbirlerine olan özlemi Baş Tacım ile ekrana gelecek. Hayallerinden vazgeçmek istemeyen Sandiya’nın Suraj’la aşkı ise Can Yoldaşım ile romantik anlara imza atacak.

Birbirinden lezzetli yemek tarifleri ise Nermin’in Enfes Mutfağı ve Mutfağım Şahane ile ne yemek yapacağını bulamayanlar için alternatif fikirler sunacak.

Kanal 7 ekranlarının bu yılki yeni projelerinden birisi de magazin duayeni Seyhan Erdağ’ın sunumuyla ekrana gelecek olan Harika Pazar olacak. Erdağ, Harika Pazar’da ünlü isimlerin evlerine gidip onların hayatlarına dair merak edilenleri izleyiciye aktaracak. 

Ekranların sevilen doktoru Op. Dr. Feridun Kunak ise Evinize Sağlık programıyla izleyicisinin evine sağlık götürecek. Her hafta farklı konuların işleneceği programda Kunak, izleyicisinin yaşam kalitesini arttıracak.

Yasin Esirgenç Dünyanın Tadı ile yöresel yemek tariflerini izleyicisine aktarırken, Özlem Tunca Dünyayı Geziyorum’da Türkiye ve dünyanın cennet köşelerini  karış karış dolaşacak. Anadolu’nun görülmemiş köşelerini ekranlara getiren Gündüz Gece ise Kürşat’ın sunumuyla ekrandaki yerini alacak. Bahar Gelir ise Bahar Kapıda ile yemeğinden kültürüne, eğlencesinden hüznüne Anadolu’nun her köşesinden meraklı ve keyifli sohbetlerle evlere konuk olacak.

İslamiyet’e dair en ince ayrıntılar ise Kanal 7 ekranlarının vazgeçilmez programlarıyla ekrana taşınacak. Emekli Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan ile ekranların başarılı sunucusu Muhsin Bay, Cuma Sohbetleri ve Nursaçan’la Sohbetler’de izleyicilerden gelen soruları cevaplayacak. Prof. Dr. Mustafa Karataş ise Perşembe günü Kanal 7 Program Koordinatörü Nursel Tozkoparan ile birlikte, Pazar günleri ise sadece izleyicisiyle Muhabbet Kapısı’nda İslamiyet’e dair bilinmesi gerekenleri anlatacak. 

Siyasetin nabzı ise her yıl olduğu gibi bu yıl da Başkent Kulisi’nde atacak. Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet, siyaset kulislerinde konuşulanları, Türkiye ve dünyada yaşanan önemli olayları her Pazar uzman konuklarla birlikte Başkent Kulisi’nde masaya yatıracak. 


Kanal 7 Yeni Sezon Programlarıyla İzleyiciyi Ekrana Kilitleyecek
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Gezi Yaşam Eğlence Sohbet