Gezi - Dünyayı Geziyorum 09.08.2018 20:47

Romanya'daki Büyüleyici Tuz Madeni! | Cluj / Romanya

‘Dünyayı Geziyorum’ ekibi Cluj/Romanya’daki ilginç tuzlarla dolu tünellerden oluşan mağaradaki galerileri ziyaret etti.  Galerilerin içine girer girmez her köşesinde tuzlar bulunan bu mağara turistleri de oldukça büyüledi. Özlem Tunca, farklı derinliklere sahip galerilerden meydana gelen mağaranın inanılmaz bir akustiğe sahip olduğu söyledi. 

Taş gibi görünen farklı motiflerle kendini gösteren tuzların oldukça ilginç olduğunu belirten Tunca, yerin metrelerce derininden bu tuzların nasıl çıkarıldığını da açıkladı. Ortaçağ zamanında insanların uğruna savaştığı ve altın kadar değerli olan tuzların çıkarıldığı noktayı da izleyicilere gösterdi. 

“Romanya’daki tuz mağarası nasıl bir görünüme sahiptir? Avusturya-Macaristan Krallığı’nın en önemli gelir kapısı tuz madeni miydi? Mağaranın içindeki uçsuz bucaksız galerilerde neler var? İnsan gücünün yetmediği yerde tuz nasıl çıkarılmış? Atların tuzun çıkarılmasındaki rolü nedir? Mağaranın içerisindeki raylı sistemin özelliği ne? Tuz nasıl çıkarılır?” Sorularının cevapları ‘Dünyayı Geziyorum’ programında yanıtlandı.

Yorumlar Toplam 0 Yorum Var

İçeriğe Ait Yorum Bulunmamaktadır !

Dünyayı Geziyorum

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR