Gezi - Gündüz Gece 05.07.2018 20:38

Gündüz Gece - Bursa/İznik - Müşküle Köyü - 7 Temmuz

Kanal 7’de sempatik türkücü Kürşat’ın sunumuyla ekrana gelen Gündüz Gece izleyicilerine Anadolu’nun saklı kalmış güzelliklerini sunmaya devam ediyor. Gündüz Gece bu hafta tarih ve doğanın iç içe olduğu Bursa İznik’ten izleyici karşısına çıktı.

Ayasofya Orhan Camii’nin tarihini ekrana getiren Kürşat, dördüncü yüzyılda Roma İmparatorluğu’nun oraya geldiğini orada bir ibadethanenin temelleri üzerine Ayasofya Kilisesi’nin inşa edildiğini, 720 senesine kadar kiliselerde her türlü heykelin olduğunu, Hz. Muhammed dünyaya İslamiyet’i yaymaya başladığında bütün kiliselerden heykellerin kaldırıldığını fakat daha sonra kiliselerde resimlerin ve heykellerin serbest bırakıldığını aktardı.

Orhan Gazi’nin 1320’de İznik’e geldiği, İznik’i üç taraftan kuşatıp on bir sene abluka altında tuttuğu, Romalıların Osmanlı’dan kendilerine zarar gelmediğini anlayıp Orhan Gazi’ye 1331’de İznik’i hediye etmesi, ardından ise o dönemde kilise olarak kullanılan Ayasofya Orhan Camii’nin Orhan Gazi’ye Kılıç hediyesi olarak verilmesi Gündüz Gece’de aktarıldı.

Ayrıca Ayasofya Orhan Camii’nin 1520 ile 1566 yılları arasında deprem ve yangın geçirdiği, Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle Mimar Sinan’ın Camii’ye gelip içeride çok büyük restorasyon yaptığı ve bu camii 1920’ye kadar ihtişamıyla ayaktayken Kurtuluş Savaşı’nda Yunan işgalinde İznik’te ne kadar Batı Roma, Doğu Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemi eserleri varsa Yunanların bunları yakıp yıktığı izleyicilere aktarıldı.

Programda ayrıca Kürşat, Bursa İznik’te Müşküle Köyü’nü ziyaret etti. Eğlenceli anların ekrana geldiği programda, Mükşüle’ye özgü lokum yapımına yardım eden Kürşat, ardından zeytin bahçelerine gidip zeytin ağaçlarının bakımıyla ilgili bilgileri izleyicilerle paylaştı.

Gezmek keşfetmek, öğrenmek isteyenlerin programı ‘Gündüz Gece’ her Cumartesi 23:00’te Kanal 7’de…

Yorumlar Toplam 0 Yorum Var

İçeriğe Ait Yorum Bulunmamaktadır !

Gündüz Gece

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR