Yaşam - Dünyanın Tadı 27.04.2018 14:27

Dünyanın Tadı - Afyonkarahisar-2 | 28 Nisan

Yasin Esirgenç’in sunduğu Dünyanın Tadı Afyonkarahisar lezzetlerini keşfetmeye devam ediyor. Afyon’un neyi meşhurdur? Afyon’da ne nerede yenir? Afyon tarihi, kültürü ve yemekleri Dünyanın Tadı’nda.

Maydanoz musakka nedir? Nasıl yapılır?

Dünya’nın Tadı ekibinin ilk lezzet durağı yöreye özgü bir tarif olan ‘Maydanoz Musakka’ yemeği oluyor. Yasin Esirgenç patlıcan ile yapılan musakkanın tersine bu tarifin ana malzemesinin maydanoz olduğunu öğrenince şaşkınlığını gizleyemiyor. Yöresel yemeğin içeriği maydanoz, salça, nohut, soğan, kıyma, domates, sıvı yağ, pul biber, karabiber ve tuzdan oluşuyor. Soğanların kavrulması ile yemeğin yapımına başlanıyor, ardından kavrulan soğanlara kıyma ilave ediliyor. Soğan ve kıyma birlikte güzelce kavruluyor. Kavrulma işlemine salçanın eklenmesi ile devam ediliyor. Karışım kıvamına gelince yemeğin ana malzemesi olan maydanoz ekleniyor. Nohut, 1 bardak su ve baharatlarında eklenmesiyle yemeğin yapımı sona eriyor. Yasin Esirgenç yapılışı kolay olan maydanoz musakka yemeğine hayran kalıyor ve izleyenlere evlerinde denemeleri için tavsiyede bulunuyor.

Haşhaşlı bulgur pilavı nedir? Nasıl yapılır?

Dünyanın Tadı ekibi Afyon lezzet turuna tüm hızıyla devam ediyor ve soluğu Recep ustanın yanında alıyor. Yasin Esirgenç, maharetli ustadan yöresel bir lezzet olan ‘Haşhaşlı Bulgur Pilavı’ tarifini öğreniyor. Yöresel lezzetin içeriğinde bulgur, haşhaş, tereyağı, tuz, soğan, domates ve maydanoz bulunuyor. İlk aşamada bulgurlar kaynayan suya ilave ediliyor. 10 dakika kaynadıktan sonra pilavın suyu ile eritilen haşhaşlar tencereye ilave edilip güzelce karıştırılıyor. Haşhaş ve bulgurlar birbirine karıştıktan sonra kısık ateşte dinlenmeye bırakılıyor. Suyunu iyice çeken pilavın içine son olarak tereyağı ekleniyor. Haşhaşlı bulgur pilavının tadına bakan ‘Dünyanın Tadı’ ekibi bu tada hayran kalıyor.

Topalak köfte nedir? Nasıl yapılır?

Yasin Esirgenç’in bir sonraki durağı yörenin hamarat kadınlarının sıklıkla yaptığı ‘Topalak Köfte’ lezzeti oluyor. Esirgenç çekilmiş buğdaydan yapılan bu yemeğin tarifini ve püf noktalarını izleyiciler için öğreniyor. Topalak köftenin içeriği buğday, yumurta, yoğurt, tereyağı, karabiber, pul biber, nane, soğan ve sarımsaktan oluşuyor. Topalak köftenin yapılışını ve püf noktalarını ‘Dünyanın Tadı’ programında bulabilirisiniz.

Afyon tarhana çorbası, sulu köfte ve Afyon’un meşhur sucuğunun yapılışı ve daha fazlası Dünyanın Tadı’nda olacak.

Soslu yemekler, deniz ürünleri, tatlılar, acılar… Dünya ülkelerinden en farklı lezzetler Yasin Esirgenç’in sunumuyla her Cumartesi saat 15:15’te ‘’Dünyanın Tadı’’ programı ile Kanal 7’de…

 

 

 

 

 

Yorumlar Toplam 0 Yorum Var

İçeriğe Ait Yorum Bulunmamaktadır !

Dünyanın Tadı

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR