Necmettin Nursaçan'la Sohbetler - 13 Ocak 2018

Dünyada ve ebedi hayatta huzurlu bir yaşam sürmek için yapılması gerekenlerin konuşulduğu, İslamiyet’i hakkıyla yaşamanın öğütlendiği ‘’Nursaçan’la Sohbetler’’ Kanal 7 ekranlarında izleyicisini bilgilendirmeye devam ediyor. Programda bu hafta İslamiyet’e dair merak edilenler hakkında bir sohbet gerçekleştirildi.

Emekli Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan’ın yorumları, Ayşe Güler Alaca’nın sunumuyla ekrana gelen Necmettin Nursaçan’la Sohbetler dini konuları ele almaya devam ediyor. Kur’an-ı Kerim’i rehber alan programda bu hafta İslamiyet’e ve sosyal hayata dair merak edilenler konuşuldu.

Necmettin Nursaçan, kader ve kaza ile ilgili merak edilenleri izleyiciye aktardı. Nursaçan, “Bizim iman esaslarımızdan biri de kader inancıdır. Vaktinden önce Rabbimizin olacak şeyleri bilmesine kader diyoruz. Günü, yeri ve zamanı gelince onun gerçekleşmesine de kaza diyoruz” sözleriyle izleyiciyi bilgilendirdi.

Ayrıca Nursaçan, “Allah rızası için kurban kesiyoruz, kabul olur mu? Ölmüşlerimiz için hac ve kurban ibadetini yapabilir miyiz? Kavgalı olduğum akrabamdan helallik almadan Umre’ye gidebilir miyim? Umre’ye giden biri en son Medine’yi ziyaret etmeli mi? Kur’an-ı Kerim’in Peygamberimiz (s.a.v) tarafından yazılmamış olmasının akli bir delili var mıdır? Kızgınlık anında yapılan beddua kabul olur mu? Kadınlar cenaze namazlarında erkeklerle aynı safta olabilirler mi?” sorularını canlı yayında yanıtladı.

Nursaçan, izleyicilerden gelen sorulara Kur’an-ı Kerim ışığında yanıt verdi. “İmam ile dargın olan bir kişi arkasında namaz kılabilir mi?” sorusunu Nursaçan, “Peygamberimiz, her iyi ve günahkar kişinin arkasında namaz kılın buyuruyor. Demekki bu günahkardır, bu adamın arkasında ben namaz kılmam demek doğru değil. İmam da buna dikkat etmeli, cemaati kendisinden nefret eder bir durumda olmamalı” sözleriyle yanıtladı.

Başka bir izleyiciden gelen “Kızım kocasından ayrıldı ve durumu iyi değil. Zekat veya fıtır sadakası verebilir miyim? sorusuna ise Nursaçan, “Kızımıza zekat, fıtır vermemiz uygun değildir. Çünkü zaten biz bakmakla yükümlüyüz” diyerek izleyicilerin akıllarına takılan soruları canlı yayında cevapladı.

‘Necmettin Nursaçan’la Sohbetler’ Ayşe Güler Alaca’nın sunumu, Necmettin Nursaçan’ın sohbetleriyle her Cumartesi 10:00’da Kanal 7’de…

Yorumlar Toplam 0 Yorum Var

İçeriğe Ait Yorum Bulunmamaktadır !

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR