Sohbet - Önden Gidenler 12.01.2018 19:31

Önden Gidenler - 11 Ocak 2018

İslam’a gönülden bağlı nesiller yetiştirmenin yolları, Ashab-ı Kiram’ın örnek ahlakı ve İslam tarihine dair merak edilen tüm soruların yanıt bulduğu Önden Gidenler, Ömer Döngeloğlu’nun duası ile başladı.

Önden Gidenler’de bu hafta, İslamın ilk kıblesi Kudüs hakkında konuşuldu. Ardından Mekke’nin fethi üzerine sohbet gerçekleştirildi.

Ömer Döngeloğlu, “Altın sarısı rengindeki kubbeli camiyi çoğu Müslüman Mescid-i Aksa zannediyor. Mescid-i Aksa o değildir, yüz elli dönümlük bir arazidir. Peygamber efendimiz 632 yılında vefat etti, Peygamberimizden yedi yıl sonra yani 639 yılında Hz. Ömer döneminde Mescid-i Aksa dediğimiz şimdiki o mescidin ilk yapısı topraktan, kerpiçten olarak aynı Mescid-i Nebevi gibi yapılmıştır. Kubbet-üs Sahra ise daha sonra Emeviler döneminde Abdülmelik bin Mervan zamanında yapılmıştır. Kudüs Allah Resulü tarafından ümmete bir emanettir. Yani Kudüs, dinimizin, imanımızın bir parçasıdır” sözleriyle izleyicileri bilgilendirdi.

Ömer Döngeloğlu’nun kendine has üslubuyla ekrana gelen ‘’Önden Gidenler’’ dini konularda akıllara takılan konuları ele alıyor. Ömer Döngeloğlu bu hafta Müslümanlar için büyük önem taşıyan Mekke’nin fethi ve Kudüs hakkında bilgiler verdi. Döngeloğlu, “Bugünkü Mescid-i Aksa’yı kim ne zaman yaptırmıştır? Kubbet-üs Sahra ne demektir ve ilk kim yaptırmıştır? Peygamberimiz Mekke’nin fethinde kimlerin emniyette olacağını belirtiyordu?” sorularını yanıtladı. Ayrıca seyircilerden gelen, “Hac ibadeti ne zaman farz kılınmıştır? Hudeybiye anlaşmasının önemi nedir? Peygamber efendimizin inşa ettiği ilk mescit hangisidir? Peygamberimiz Mekke’nin fethi esnasında bir hutbe okumuş mudur? Mekke’nin fethinden sonra savaş olmuş mudur? Huneyn savaşında yeni Müslüman olmuş Mekkelilere ne ad verilir?” sorularını da Kur’an-ı Kerim ışığında canlı yayında cevapladı.

Asr-ı saadetten tabloların ekrana geldiği ‘’Ömer Döngeloğlu İle Önden Gidenler’’ Perşembe 23:15’te canlı yayınla Kanal 7’de…

Yorumlar Toplam 0 Yorum Var

İçeriğe Ait Yorum Bulunmamaktadır !

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR