Gezi - Gündüz Gece 01.12.2017 18:36

Gündüz Gece - Diyarbakır/Bayburt - 2 Aralık

MALABADİ KÖPRÜSÜ’NDEN YÜKSELEN TÜRKÜLER

Zerzevan Kalesi’nin tarihini merak edenler. Gündüz Gece’nin bu haftaki durağı medeniyetler beşiği Diyarbakır oldu. Sempatik tavırları, eğlenceli sohbetleri ve seslendirdiği türkülerle herkesin sevgisini kazanan Kürşat altın kale anlamına gelen Zerzevan Kalesi’ni gezdi. 3 bin yıllık olan Zerzevan Kalesi’ni Arkeolog Aytaç Çoşkun’dan dinledi. Diyarbakır ve Mardin arasında kalan bu tarihi yapının güzelliklerini izleyiciye aktardı. 

Kürşat rotasını daha sonra türkülere konu olan Malabadi Köprüsü’ne çevirdi. Meşhur Malabadi Köprüsü türküsünü yerinde söyleyen Kürşat, kulakların pasını sildi. Meşhur Malabadi Köprüsü’nün tarihini anlattı. Ardından peygamberler şehir Diyarbakır’ın Eğil ilçesini gezdi. 

Peygamber kabirlerinin bulunduğu Nebi Harun Tepesi’ne gitti. Nebi Harun Tepesi’nde peygamberleri ve kabirlerin hikayelerini dinledi. Hz. Zülkifl ve Hz. Elyesa peygamberlerin kabirlerini ziyaret etti, dua okudu.

Gündüz Gece ekibi’nin ikinci durağı ise Bayburt oldu. Bayburt Kalesi’ne giden Kürşat kalenin tarihini dinledi. Birçok devletin egemenliğine giren bu tarihi kaleyi gezdi. Daha sonra ise Bayburtlu kadınların ellerinde pişen lezzetli kabak bastı yemeğinin yapılışını izledi. Bu lezzetli yöresel yemeğin tadına baktı.

Gezmek keşfetmek, öğrenmek isteyenlerin programı ‘Gündüz Gece’ her Cumartesi 22:40’da Kanal 7’de…


Yorumlar Toplam 1 Yorum Var

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR