Sohbet - Önden Gidenler 05.01.2018 18:51

Önden Gidenler - 4 Ocak 2018

İslam’a gönülden bağlı nesiller yetiştirmenin yolları, Ashab-ı Kiram’ın örnek ahlakı ve İslam tarihine dair merak edilen tüm soruların yanıt bulduğu Önden Gidenler’in bu haftaki konuğu Dursun Ali Erzincanlı oldu. Program, Ömer Döngeloğlu’nun duası ile başlayıp Dursun Ali Erzincanlı’nın “Ben Kudüs’üm” adlı şiirini seslendirmesiyle devam etti.

Önden Gidenler’de bu hafta, Hz. Ömer (r.a)’in Kudüs’ü Fethi konuşuldu. Ardından Mekke’nin fethi üzerine sohbet gerçekleştirildi.

Ömer Döngeloğlu’nun kendine has üslubuyla ekrana gelen ‘’Önden Gidenler’’ dini konularda akıllara takılan konuları ele alıyor. Ömer Döngeloğlu bu hafta Müslümanlar için büyük önem taşıyan Mekke’nin fethi hakkında bilgiler verdi.  Döngeloğlu “Hac ibadeti ne zaman farz kılınmıştır? Peygamberimiz (s.a.v) kaç kere hac yapmıştır? Kudüs’ü kim ne zaman fethetmiştir? Selahaddin Eyyubi Kudüs’ü kimlerden geri almıştır? Mekkeliler kimin ikna etmesiyle teslim oldular? Mekke ne zaman fethedildi?” sorularını yanıtladı. Ayrıca seyircilerden gelen, “İçki ve kumar hangi tarihte haram kılınmıştır? Mekke ve Medine’ye niçin Osmanlı sancağı asılmamıştır? Oruç ve zekat hangi tarihte farz kılınmıştır? Mekke’ye ihramsız girmenin dinen hükmü nedir? Peygamberimiz Mekke’nin fethi esnasında bir hutbe okumuş mudur?” sorularını da canlı yayında cevapladı.

Ömer Döngeloğlu, “Hac hicretin dokuzuncu senesi, peygamberliğin yirmi birinci senesinde farz kılınmıştır. Peygamberimiz bir defa hac edip, dört kere umre yapmıştır. Oruç ve zekat ise hicretin ikinci senesi farz olmuştur” sözleriyle izleyicileri Kur’an-ı Kerim ışığında bilgilendirdi.

Asr-ı saadetten tabloların ekrana geldiği ‘’Ömer Döngeloğlu İle Önden Gidenler’’ Perşembe 23:15’te canlı yayınla Kanal 7’de…

Yorumlar Toplam 0 Yorum Var

İçeriğe Ait Yorum Bulunmamaktadır !

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR